Indstiller eftersøgningen af forsvundne Oliver: Ikke flere spor at gå efter
Den aktive eftersøgning af 21-årige Oliver Ibæk Lund indstilles.
- Få de seneste nyheder direkte i din indbakke – modtag vores daglige nyhedsbrev.
- Tip os – hvis du har en god historie.
- Følg Lokalavisen.dk på Facebook - klik her.
Nordjyllands Politi indstiller den aktive eftersøgning af den 21-årige Oliver Ibæk Lund.
Det meddeler vicepolitiinspektør ved Nordjyllands Politi Sune Myrup til DR.
»Vi indstiller eftersøgningen, når vi runder af i dag, og så leder vi ikke aktivt efter ham mere,« siger Sune Myrup.
Den 21-årige mand, der har været savnet siden natten til fredag i sidste uge, er efter politiets opfattelse faldet i Limfjorden i Aalborg, og derfor betragter politiet ham også som værende afgået ved døden ved en tragisk ulykke.
Den omfattende efterforskning i sagen har betydet, at Nordjyllands Politi har indhentet og gennemset store mængder af videomateriale.
Her har videoovervågning vist, at den unge mand faldt i vandet, hvorefter efterforskningen også har påvist, at hans mobiltelefon kort efter slukkede.
De pårørende er blevet underrettet.
Ifølge DR skyldes indstillingen af eftersøgningen, at politiet ikke har flere spor at gå efter – strømmen i Limfjorden har samtidig gjort politiets arbejdsforhold vanskelige. Strømmen gør, at den 21-årige kan være blevet transporteret langt væk.
af