Fodgænger alvorligt kvæstet efter voldsom biljagt på Tagensvej: Nu efterlyser Københavns Politi den 28-årige fører af forulykket bil
Københavns Politi efterlyser nu den 28-årige Erhan Onaran, som er mistænkt for at have kørt den forulykkede bil, der påkørte en fodgænger på i krydset Tagensvej-Jagtvej i København den 15. april.

- Få de seneste nyheder direkte i din indbakke – modtag vores daglige nyhedsbrev.
- Tip os – hvis du har en god historie.
- Følg Lokalavisen.dk på Facebook - klik her.
En person blev alvorligt kvæstet og hastet på hospitalet langfredag – den 15. april – da vedkommende omkring kl. 18 45 blev påkørt af en Porsche Cayenne, der i høj fart pludselig bragede ind i en bygning på Jagtvej i København.
Føreren af bilen mistede tilsyneladende herredømmet over sin bil og kolliderede altså derefter med en mur.
Forinden ramte bilen en fodgænger, der var ude og lufte sin hund sammen med sin kæreste.
De tre personer, som befandt sig i den forulykkede bil, flygtede alle fra ulykkesstedet i krydset Tagensvej-Jagtvej på Nørrebro.
I den forbindelse er Københavns Politi tirsdag kommet med en efterlysning af den 28-årige Erhan Onaran, som er mistænkt for at være føreren af den forulykkede Porsche Cayenne.
Samtidig oplyser politikredsen, at man allerede i sidste uge har anholdt to personer i sagen.

I en pressemeddelelse fra Københavns Politi fremgår det desuden, at der »sandsynligvis« var tale om en biljagt i bandemiljøet, da to biler langfredag kørte med meget høj hastighed ad Tagensvej.
I første omgang gik meldingerne ellers på, at det var tale om et gaderæs, som gik grueligt galt.
Den 28. april blev to mistænkte anholdt, mens Københavns Politi samtidig opfordrede den tredje – personen, der efter politiets opfattelse har ført bilen – til at melde sig selv.
»Dette er imidlertid ikke sket, og derfor bliver han nu efterlyst,« skriver Københavns Politi i pressemeddelelsen.
Hvis man har oplysninger i sagen, kan man kontakte Københavns Politi på 114.
af