Motorcyklist er død efter tragisk ulykke
En 43-årig motorcyklist er død, efter at han fredag var involveret i en trafikulykke i Kregme syd for Frederiksværk.
- Få de seneste nyheder direkte i din indbakke – modtag vores daglige nyhedsbrev.
- Tip os – hvis du har en god historie.
- Følg Lokalavisen.dk på Facebook - klik her.
Kl. 17.40 i går modtog Nordsjællands Politi en anmeldelse om et uheld ved Hillerødvej og Kappelvej i Kregme.
»Det er en motorcykel, der er kørt ind i en bil, eller omvendt. Vi har en bilinspektør på stedet, som skal forsøge at afklare hændelsesforløbet,« fortalte vagtchef Michael Dalby fra Nordsjællands Politi fredag aften ifølge Ekstra Bladet til Ritzau.
Efter motorcyklistens kollision med bilen blev føreren af motorcyklen, som var bosiddende i Halsnæs Kommune, fløjet til Rigshospitalet Traumecenter i København.
Motorcyklisten var i kritisk tilstand efter ulykken, men stod ikke til at kunne reddes.
Hvad der helt præcist er sket, mangler de tekniske eksperter stadig at få undersøgt, men det er undersøgelser, der kan tage længere tid, derfor kunne Nordsjællands Politi heller ikke konkludere nærmere på ulykken.
Bilisten blev bragt til Hillerød Sygehus.
am