Hårdt ramt af sygdom: Michael Olesen indlagt på hospitalet

Artiklens øverste billede
Vild med Dans sæson 19 på TV 2, 2022. Tv-vært Heidi Frederikke Sigdal og professionel danser Michael Olesen. Fredag 7. oktober 2022. Foto: Henning Hjorth

Michael Olesen, som nok bedst er kendt fra ’Vild med dans’, har været hårdt ramt sygdom af de seneste uger. Og det hele kulminerede i weekenden, hvor han måtte lade sig indlægge på Hillerød Sygehus.

Det fortæller danseren på sin Instagram-profil. 

»De sidste tre uger har ikke været så sjove. Først stod den på en voldsom omgang influenza, som også satte sig på lungerne, og i lørdags måtte jeg så indlægges på Hillerød sygehus, da mine tarme igen besluttede sig for at lave et knæk,« skriver Michael Olesen.

Det er ikke første gang, han har problemer med sine tarme - ifølge Ekstra Bladet blev han tilbage i 2015 akut indlagt med tarmslyng. Michael Olesen har også som barn haft flere problemer med maven, som har krævet operationer.

Hov, det her indhold benytter cookies

På denne plads ville vi rigtig gerne have vist dig indholdet, men det kan vi desværre ikke, da du har fravalgt cookies. Vil du se indholdet skal du acceptere Marketing og Statistik, det gør du her: opdater dit samtykke.

Danseren oplyser dog, at han nu er ved at være på benene igen. 

»Men jeg er nu endelig kommet hjem igen, og har det godt. Nu skal jeg bare have fyldt batterierne godt op, og hvilken bedre måde end at bruge weekenden med familien! « skriver danseren afslutningsvist i opslaget.

Det taler vi om lige nu. Modtag vores nyhedsbrev for at få tophistorier fra hele landet. Klik her, indtast din mailadresse og tilmeld dig.

am

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.