(Colourbox).

(Colourbox).

Rishøj BK mangler fortsat et point

Af
Per Møller

Trods en sejr på 2-1 på hjemmebane mod Ballerup IF må Rishøj BK vente mindst en uge endnu før oprykningen til Danmarksserien kan blive en realitet.
Det skyldes, at rækkens nummer tre, Holbæk B&I vandt 1-0 i udekampen mod Frederikssund IK, og da Holbæk B&I er bedst i de to indbyrdes kampe mod Rishøj, står Rishøj fortsat og skal bruge mindst ét point mere før champagnepropperne kan springe.
- Vi må vente og så sørge for at sikre os mindst det ene point i sæsonens næstsidste kamp i Solrød på lørdag. Det ville være rart om det snart blev afgjort. Det er ved at være lidt for spændende, siger formand for Rishøj Boldklub, Jens Rasmussen.
Kikser det mod Solrød FC, så har Rishøj endnu en "matchbold" lørdag den 20. juni hvor sæsonen sluttes af med en hjemmekamp mod FC Lejre.
Solrød FC tabte på udebane 0-2 til Kalundborg GB og forspildte dermed den sidste mulighed for at blande sig i oprykningskampen.

Weekendens resultater

Resultaterne fra weekendens øvrige kampe i Serie 2, Serie 3, Serie 4 og Serie 5.
Serie 2, Pulje 4 :
Greve IF - Faxe BK 2-7.
Mern UIF - Haslev FC 2-7.
Himmelev Veddelev BK - Køge BK 2-3.
Karlslunde IF - RB 1906 Roskilde 2-1.
Ishøj BK - Rishøj BK 1-1.
Serie 3, Pulje 5 :
Solrød FC - Røde Stjerne BK. Solrød FC vundet uden kamp.
Tåstrup FC - Ejby IF 1-1.
Benløse IF - Viby IF 0-7.
KKS 99 Køge - Tune IF 1-2.
Gadstrup IF - Roskilde KFUM 1-3.
Bramsnæs FB - Borup IF 4-3.
Serie 3, Pulje 8 :
Terslev - Toksværd Olstrup 0-1.
Vordingborg IF - AIK 65 Strøby 2-4.
Ørslev GIF - Karise IK 1-1.
Rønnede IF - Herlufsholm GF 0-0.
Holmegaard GB - St. Heddinge BK 0-3.
Serie 4 A, Pulje 4 :
RSFK Roskilde - KB 92 Karlslunde 6-3.
Serie 4 A, Pulje 5 :
Gørslev IF - Sorø Freja 5-1.
Nordstevns GI - Ørslev H. 6-2.
Endeslev Vråby IF - Bjæverskov 3-4.
Vallensbæk IF - Havdrup GI 1-4.
Herfølge BK - Ringsted IF 15-1.
Serie 4 B, Pulje 7 :
Karlslunde IF - Roskilde KFUM 3-3.
Røde Stjerne BK - Gadstrup IF 0-3.
BK 96 Solrød 2 - Vallensbæk IF 1-4.
Serie 4 B, Pulje 11 :
St. Heddinge BK - KKS 99 Køge 5-3.
AIK 65 Strøby 1 - Nordstevns GI 2-4.
BK 96 Solrød 1 - Lellinge IF 0-3.
Serie 4 B, Pulje 12 :
Fodby GF - AIK 65 Strøby 2. Fodby vundet uden kamp.
Rønnede IF - Rishøj BK 2-3.
Roholte BK - Ejby IF 6-1.
Serie 5, Pulje 7 :
Brøndby Strand IK - Solrød FC 0-9.
Serie 5, Pulje 9 :
Endeslev Vråby IF 2 - Ringsted IF. Endeslev-Vråby vundet uden kamp.
Ørslev IF H. - KKS 99 Køge 4-0.
Solrød FC 2 - Borup IF 5-1.
Køge FC - Gørslev IF 2-2.
Ejby IF - Tune IF 2-0.
Serie 5, Pulje 14 :
Fakse Ladeplads IF - Hellested IF 1-5.
Endeslev Vråby IF 1 - Karise IK 5-2.

Publiceret 08 June 2009 06:15