(Colourbox).

(Colourbox).

Rishøj BK klar til Danmarksserien trods nederlag i Solrød

Af
Per Møller

FODBOLD : Lørdag den 13. juni afvikledes næstsidste runde i SBU's bedste række, Sjællandsserien. Runden bød på et rigtigt lokalbrag i Solrød Idrætscenter, hvor Solrød FC tog imod Rishøj BK.
For gæsterne fra Rishøj gjaldt det, at blot uafgjort ville udløse billet til Danmarksserien - eller nærmeste forfølger Holbæk B&I satte point til i deres hjemmekamp mod Fredensborg.
Rishøj BK tabte kampen i Solrød med 1-0, men jubelen kunne alligevel bryde ud, da meldingen kom fra Holbæk om at Fredensborg overraskende havde vundet 4-3.
Og glæden blev ikke mindre da klubbens andethold i Serie 2 Pulje 4 på hjemmebane besejrede Karlslunde IF med 5-3 og sikrede sig oprykning til Serie 1. Tillykke til Rishøj BK med oprykningerne.
I de øvrige serierækker under SBU afvikledes sidste ordinære spillerunde.

Resultaterne

Resultaterne fra weekendens kampe i Serie 2, 3, 4 og 5 med lokale klubber involveret. blev:
Serie 2, Kreds 4 :
Faxe BK - Ishøj BK. 1-2.
Haslev FC - Himmelev Veddelev BK. 2-1.
Rishøj BK - Karlslunde IF. 5-3.
Køge BK - Greve IF. 5-5.
Serie 3, Pulje 5 :
Ejby IF - Gadstrup IF. 3-1.
Tune IF - Bramsnæs FB. 6-0.
Viby IF - KKS 99 Køge. 4-2.
Borup IF - Solrød FC. 4-4.
Serie 3, Pulje 8 :
AIK 65 Strøby - Møns FK. 6-1.
Karise IK - Rønnede IF. 6-1.
DLF Terslev - Ørslev GIF. 1-2.
Serie 4 A, Pulje 5 :
Kværkeby IF - Nordstevns GI. 1-2.
IF Frem Bjæverskov - Herfølge BK. 2-2.
Havdrup GI - Endeslev Vråby IF. 3-0.
Ringsted IF - Gørslev IF. 2-7.
Serie 4 B, Pulje 7 :
Viby IF - Fårevejle BK. 4-2.
Gadstrup IF 2 - BK 96 Solrød. 1-4
Fløng/Hedehusene - Karlslunde IF. 1-9
Serie 4 B, Pulje 11 :
Mosede BK - AIK 65 Strøby. 3-1.
Greve IF - St. Heddinge. 1-3.
KKS 99 Køge - BK 96 Solrød. 3-4.
Køge BK - Kværkeby IF. 6-1.
Lellinge IF - Team AS Fodbold. 5-2.
Serie 4 B, Pulje 12 :
Rishøj BK - Holmegaard GB.
AIK 65 Strøby 2 - Dalby GI. 3-4.
Hellested IF - Rønnebæk IF. 3-2.
Serie 5, Pulje 7 :
Solrød FC 1 - Greve BK 85. 2-2.
Serie 5, Pulje 9 :
Gørslev IF - Ejby IF. 1-2.
Borup IF - Ørslev IF. 1-5.
Benløse IF - Køge FC. 3-8.
KKS 99 Køge - Endeslev Vråby IF. 6-2.
Tune IF 1 - Solrød FC. 1-4.
Serie 5, Pulje 14 :
Karise IK - Rønnede IF. 2-4.
Hellested IF - Endeslev Vråby IF. 3-1.
Kastrup - Sydstevns GI. 6-0.
Østmøn SGI - Fakse Ladeplads IF. 6-6.

Publiceret 14 June 2009 10:15