Det er dyrest at være grundejer i Rudersdal Kommune.

Det er dyrest at være grundejer i Rudersdal Kommune.

Boligejer:

Så meget skal du betale i grundskyld

De kommunale budgetter for 2012 er faldet på plads. Se her hvad du i gennemsnit skal betale i din kommune

Af
Helle Christoffersen

Langt de fleste boligejere kan ånde lettet op. Grundskylden for 2012 kommer til at ligge på samme niveau som i 2011, og de skal derfor ikke af med flere penge i boligskat, viser nye beregninger fra Realkreditrådet.

Kun få kommuner ændrer nemlig deres grundskyldspromille i 2012.

"Der har været ændringer i grundskylden i de seneste år. Men der sker ikke noget i år. Langt de fleste boligejere vil opleve, at de skal betale det samme beløb i grundskyld i 2012 som i 2011. Det er ganske positivt med stabilitet omkring de kommunale skatter for egen bolig i en tid, som er præget af usikkerhed på boligmarkedet," siger Jan Knøsgaard, vicedirektør i Realkreditrådet.
 
I alt opkræver landets kommuner 9 mia. kroner i grundskyld i 2012. Grundskylden betales af alle grundejere, og kan variere fra kommune til kommune, dog skal den ligge på mellem 16 og 34 promille.
Rudersdal indtager førstepladsen med en gennemsnitlig grundskyld på 14.300 kroner, skarpt forfulgt af Hørsholm, Dragør, Albertslund og Helsingør. I bunden ligger Vesthimmerland med 2.150 kroner.
Se nedenfor hvad den gennemsnitlige grundskyld er i din kommune:
 
 

Den gennemsnitlige grundskyld pr. ejerbolig 2012 samt grundskyldspromille. Tabellen er sorteret efter grundskyld pr. ejerbolig.

Hele Danmark5.41026,07
Rudersdal14.27821,44
Hørsholm12.95222,10
Dragør12.12725,70
Albertslund11.91333,94
Helsingør11.66930,00
Lyngby-Taarbæk11.55221,00
Herlev11.45124,30
Ballerup11.16028,89
Hvidovre10.71432,00
Furesø10.49125,00
Gentofte10.23116,00
Gladsaxe10.09223,00
Rødovre9.50030,80
Fredensborg9.46824,65
Solrød9.41722,24
Tårnby8.96924,00
Brøndby8.57421,00
Allerød8.53922,80
Glostrup8.42325,00
Roskilde8.40224,47
Vallensbæk8.05624,38
Gribskov7.36029,34
Odder7.28130,32
Århus7.25924,58
Egedal6.90323,98
København6.74134,00
Fanø6.60934,00
Ishøj6.60325,00
Silkeborg6.51328,26
Lejre6.49428,23
Høje-Taastrup6.35725,00
Frederiksberg6.27727,00
Jammerbugt6.06831,86
Greve5.85518,06
Frederikssund5.73232,50
Hillerød5.61520,65
Skanderborg5.56524,66
Syddjurs5.42934,00
Vejle5.41027,75
Sorø5.40425,74
Frederikshavn5.40429,90
Ringsted5.35324,74
Fredericia5.18726,00
Køge5.15021,04
Kolding5.09925,00
Favrskov4.93424,32
Ringkøbing-Skjern4.87729,56
Aalborg4.87026,95
Hjørring4.86929,69
Kerteminde4.86029,10
Varde4.84631,56
Nordfyn4.76831,98
Svendborg4.64823,32
Næstved4.56025,00
Nyborg4.50227,83
Faxe4.44326,13
Stevns4.39321,52
Slagelse4.35825,90
Middelfart4.32621,29
Odsherred4.27634,00
Odense4.25221,71
Viborg4.23724,60
Esbjerg4.19425,29
Holbæk4.16923,65
Haderslev4.15224,36
Kalundborg4.09030,40
Vordingborg4.06532,32
Norddjurs4.04634,00
Halsnæs4.03334,00
Brønderslev-Dronninglund4.00031,23
Assens3.87022,12
Herning3.84320,53
Sønderborg3.79021,60
Randers3.75927,93
Samsø3.71330,75
Holstebro3.55624,12
Bornholm3.53033,41
Horsens3.40622,56
Læsø3.37934,00
Mariagerfjord3.31626,00
Faaborg-Midtfyn3.21821,85
Guldborgsund3.16332,00
Struer3.08821,25
Aabenraa3.06018,90
Tønder2.89421,24
Ikast-Brande2.87920,35
Rebild2.80126,09
Billund2.70620,48
Thisted2.63623,75
Hedensted2.60218,00
Skive2.56120,68
Vejen2.53220,36
Lemvig2.47628,00
Langeland2.43424,57
Morsø2.43124,68
Lolland2.26433,09
Ærø2.21930,00
Vesthimmerland2.15022,82
 
Kilde: Realkreditrådets beregninger ud fra data fra Danmarks Statistik, SKAT og KL.
Note: Furesø har i en årrække forskellig grundskyld i de tidligere kommuner Værløse og Farum. Der er beregnet på basis af et gennemsnit af de to promiller på henholdsvis 21,5 og 28,5.

 

Publiceret 24 October 2011 09:00