Lokale dansere hentede medaljer i Vejle

Weekendens jyske mesterskab i hip hop i Vejle blev en succes for lokale dansere fra AB Dance, der hentede 16 guldmedaljer og fik således 16 jyske mestre ud af 24 mulige.
Det Internationale Jyske Mesterskab er den første turnering i år, hvor de dansere, der senere på foråret skal kæmpe om de eftertragtede pladser ved både EM og VM, kan teste formen og se konkurrenterne an.

Resultater

Super star solo barn II
1. Katja van Overeem Hansen – Kruså (JM)
 
Super star solo junior I
1. Mille L. Thyssen – Aabenraa (JM)
2. Julie Hasselstrøm - Aabenraa
3. Kristin Graae Rasmussen – Aabenraa
 
Super Star solo junior II
2. Mia Sørensen – Aabenraa
 
Super star solo ungdom
1. Cecilie Macimak – Aabenraa (JM)
3. Laura Ravn – Aabenraa
4. Laura Iversen – Aabenraa
 
Super star solo voksen
1. Pernille Hartung – Aabenraa (JM)
3. Anastasiya Andersen – Aabenraa
5. Didde Hansen – Aabenraa
6. Vibeke Olsen – Rødekro
 
Super star solo drenge junior II
1. Thore Tyssen – Aabenraa (JM)
2. Martin Haussmann – Aabenraa
 
Super star solo drenge ungdom
1. Jonas Vesterlund – Aabenraa (JM)
2. Emil Bekker – Aabenraa
3. Jonatan Breitenkamp – Aabenraa
4. Nikolaj Hartung – Aabenraa
 
Super star solo drenge voksen
2. Christoffer Aagaard - Aabenraa
 
Super star duo junior I
1. Katja van Overeem Hansen & Laurits Juhl-Boisen - Kruså (JM)
2. Kristin Graae Rasmussen & Mille Tyssen – Aabenraa
 
Super star duo ungdom
1. Mia Sørensen & Laura Paulsen – Aabenraa (JM)
2. Emil Bekker & Laura Ravn – Aabenraa
 
Super star duo voksen
2. Christoffer og Jonathan Breitenkamp – Aabenraa
4. Nikolaj Hartung & Didde Hansen – Aabenraa
4. Pernille Hartung & Niklas Bonde – Aabneraa
 
Super star Small Group junior
1. Yolo: Kristin Rasmussen, Katja Hansen, Camilla Sand, Julie Hasselstrøm, Sofie Westergaard & Melanie Heise (JM)
 
Super star Small Group voksen
1. Pernille Hartung, Emil Bekker, Christoffer Aagaard, Nikolaj Hartung, Laura Iversen, Christian Aagaard, Sandra Jeggesen (JM)
 
Junior solo battle
2. Thore Tyssen - Aabenraa
 
Voksen solo battle
4. Christoffer Aagaard - Aabenraa
 
Star solo barn II
1. Nicole Andersen – Aabenraa (JM)
 
Star solo ungdom
4. Clara Lehmann – Aabenraa
 
Star solo voksen
1. Camilla Birch – Aabenraa (JM)
3. Malene Sørensen – Aabenraa
4. Jasmin Bergholt – Kruså

Publiceret 01 March 2016 11:23