Mindeord: En bokselegende er død

Finn Andersen tabte kampen mod kræft

Af
Mikael Østergaard

BOKSNING Fredag den 5. oktober mistede bokseklubben Frem Lyngby en af klubbens store profiler, æresmedlem Erik Andersen, der døde 81 år gammel efter en lang kamp mod sin kræftsygdom.

Finn Andersen blev klubbens første danske mester, og selv om han kun boksede i 4 år, opnåede han en imponerende rekordliste. Han fik sin første kamp i 1952 som 15-årig og blev som 17-, 18- og 19-årig sjællandsk seniormester i weltervægt og let mellemvægt, og som 19-årig blev han dansk mester.

Finn Andersen opnåede 2 landskampe, som han begge vandt. I sin første landskamp mod Sverige besejrede han den daværende nordiske mester. Sammenlagt boksede han 80 kampe, altså 20 kampe pr. sæson gennem fire år. En rekord, som ikke tidligere og formentlig heller ikke senere vil blive overgået.

”Finn Andersen var en enestående personlighed, en strålende fighter og en god ven af os alle i bokseklubben. Et menneske, som vil blive savnet”, siger Anders Liljensøe på vegne af bokseklubben Frem Lyngby.

Finn Andersen blev 81 år.

Finn Andersen blev 81 år.

Publiceret 15 October 2018 10:55