Emneuge i en coronatid
Gode gerninger for 22.000 kroner på Min Friskole i Ørum
ØRUM Min Friskole i Ørum er lige som alle andre skoler ramt af nedlukning på grund af corona. Det afholder dog ikke skolens personale fra at afholde emneuge for alle elever.
Således også i uge 4 hvor hele skolen var samlet - hver for sig - om at gøre Gode Gerninger, til glæde for lokalbefolkningen, forældre, bedsteforældre og ikke mindst coronaramte børn i Syrien.
Novo Nordisk har nemlig i samarbejde med Ramasjang og Biblioteker i Danmark, lavet en kampagne for gode gerninger, og de har doneret 20 kroner pr. god gerning der er blevet udført. Disse penge bliver overrakt til Danmarksindsamlingen der bliver vist på DR lørdag 6. februar.
"Eleverne har i hele nedlukningsperioden arbejdet hårdt med de opgaver lærerne igennem deres onlineundervisning har formidlet, men vi tænkte også at der efterhånden var behov for en lidt anderledes form for skole. Der har de ”Gode Gerninger” været et glimrende alternativ. Der har dels været noget fagligt stof, eksempelvis om affald, og så har eleverne fået lov til at være kreative og opfindsomme," siger skoleleder Michael Christiansen.
På Min Friskole har de gode gerninger stået i kø for at blive udført. Der er blevet lavet mad, ryddet op, støvsuget, samlet skrald i grøfter og i byerne, lavet skattejagt efter malede sten og GPS-koordinater, lavet billedudstilling til Brugsen og skrevet breve til bedsteforældre. Det har også givet noget til fællesskabet i familierne, da alle elever har arbejdet med de samme emner på tværs af klasserne. Der har i det hele taget været en utrolig opfindsomhed blandt elever, forældre og personale for at lave så mange gode gerninger som muligt.
"Da vi gjorde status fredag eftermiddag, kunne vi med glæde og stolthed konstatere at eleverne på Min Friskole har gjort gode gerninger for ikke mindre end 22.000 kroner. Det er vi som skole meget stolte af, og vi er rigtig glade for at alle vores elever har bidraget til det fornemme resultat", siger Michael Christiansen