Mette Foged sidder fortsat i sit lønkammer
Formandsvalget i forleden hos Alternativet bragte ikke det lokale byrådsmedlem tættere på afklaring om sin fremtid
I forrige weekend blev det afgjort, at. Franciska Rosenkilde, kultur- og fritidsborgmester i København, er ny politisk leder hos AlternativetHun fik 260 af de 471 afgivne stemmer. Og dermed er fik hun mere end halvdelen af stemmerne. Hun afløser Josephine Fock, der valgte at takke af i efteråret 2020 udfra en erkendelse af, at opgaven var for halsbrækkende.
Formandsvalget har ikke betydet, at Alternativets mastermind i Syddjurs, byrådsmedlem Mette Foged, nu er klar til at genopstille til kommunalvalget 16. november.
Læs mere: KV21: Intet alternativ til Alternativet
"Hvem der er formand har ingen betydning for min fremtid i partiet og et evt. kandidatur til KV21. Det vigtige for mig har ikke været og er ikke personerne men processen omkring valget," siger Mette Foged, der ikke vil fortælle, hvem hun stemte på af de fire kandidater til lederposten i partiet.
Læs mere: Alternativet har ikke skrinlagt bæredygtighedssekretariat
"Jeg ser på formandsvalget som jeg gjorde da Josephine Fock blev valgt: medlemmerne har talt og det støtter jeg op om. Om jeg har stemt på Franciska Rosenkilde eller ej er egentlig sagen uvedkommende. "Måden vi vælger politisk leder på i Alternativet er demokrati af ypperste form og det er jeg stolt af at være en del af."