Ebeltoft Skiklub boltrede sig, da sneen endelig kom

Artiklens øverste billede
Der var ingen tid at spilde for skientusiasterne, mens sneen lå som et smukt hvidt tæppe ud over Mols Bjerge. Foto: Peter Sunde/Ebeltoft Skiklub

Ebeltoft/Mols Efter flere grønne vintre, lagde sneen sig omsider i Mols Bjerge fra uge 5 til 7. For Ebeltoft Skiklub var der ingen tid at spilde, for i Danmark er skiføre et sjældent og kortvarigt gode. Ikke mindst i år, hvor hverken klubbens medlemmer eller resten af familien Danmark har kunnet rejse til udlandet efter sne.

Takket være en sporslæde, som samler sneen, kunne Ebeltoft Skiklub trylle de 5 cm sne i terrænet om til 20 cm i skisporene. Sporslæden, en såkaldt ’snow grabber’, har skiklubben fået via en donaton fra Nationalpark Mols Bjerge, og den trækkes af klubbens egen snescooter.

Desværre var snelaget for tyndt og trafikken i bjergene for stor til at det i år var muligt at trække spor langs veje og stier. I stedet faldt valget på den store Tremosefold, som kvæg og heste afgræsser om sommeren. Her blev der i flere omgange trukket adskillige kilometer sporløjper. De steder, hvor det alligevel kneb med sneen, rykkede klubmedlemmerne ud med sneskovle for at spæde til med ekstra sne, fortæller Ebeltoft Skiklub.

Fantastiske dage

Resultatet lod ikke vente længe på sig i form af skiglade besøgende fra nær og fjern. Især i den første weekend i vinterferien var der stor trafik i løjperne af store og små skiløbere i strålende solskin og bidende frost.

”Det har simpelt hen været nogle fantastiske dage med masser af glade mennesker på ski. Vi er rigtigt glade for at kunne give folk gode skioplevelser i rigtige skiløjper. Og vores folk har fået masser af ros for deres indsats med at trække og vedligeholde skisporene” udtaler klubbens formand, Rolf Duedahl.

Det er kommet til kontant udtryk i form af mobilepay-donationer med hilsner til klubbens fortsatte løjpearbejde. Og de falder på tørt sted da snescooteren trænger til både benzin og service.

”Tusind tak for det. Men det bedste har alligevel været følelsen af, at vores indsats blev værdsat. Det kan vi leve længe på. Helt til der kommer sne igen,” konstaterer Rolf Duedahl.

SC

Læs også

Annoncørbetalt indhold

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læstelisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.