Ny forening til støtte for Kattegatforbindelsen

Stiftende generalforsamling 21. april foregår virtuelt

Artiklens øverste billede
En ny forening ønsker at fremme realiseringen af en fast broforbindelse mellem Østjylland og Vestsjælland. Foto: Casper Dalhoff, Ritzau/Scanpix

Forening Onsdag 21. april er der indkaldt til stiftende generalforsamling i en forening, der kalder sig 'Foreningen Kattegatforbindelsen – JA TAK'. Som navnet indikerer, ønsker foreningen at fremme realiseringen af en fast broforbindelse mellem Østjylland og Vestsjælland.

Blandt initiativtagerne er Niels Baj Rye fra Odder, som har markeret sig i de lokale medier i de seneste måneder.

Niels Baj Rye udtaler i en pressemeddelelse:

"Jeg har mærket interesse for de positive sider ved en fremtidig bro over Kattegat, og den interesse er vi nu en gruppe borgere, der vil følge til dørs ved at stifte en forening."

Om foreningens formål forklarer Niels Baj Rye:

Sammenhængskraft

"Vi er overvejende tilhængere af Kattegatforbindelsen. Anlæg af veje, offentlige transportnet og broer smitter ofte positivt af på samfundet. De giver flere uddannelsesmuligheder for unge, større udbud af arbejdspladser, mere velfærd og en større sammenhængskraft. Vi håber, at vi med vores tilstedeværelse og virke kan synliggøre de pointer."

Det er væsentligt for den nye forening, at dens medlemmer optræder nuanceret og respektfuldt. I oplægget til foreningens vedtægter, er det derfor fremhævet, at det fremtidige broanlæg skal balancere hensyn til mennesker, lokalkultur og natur, ligesom medlemmerne af foreningen vil tage skeptikere og modstandere seriøst og vise forståelse for de potentielt berørte.

Niels Baj Rye uddyber i den forbindelse:

"Det er vigtigt for mig, at vi i vores debatform ikke bliver negativt afhængige af vores modstandere. Vi vil ikke skændes og være flabede, og emnet er naturligvis ikke sort-hvidt. Vi sænker ikke vores debatniveau, hvis vores modstandere skulle gøre det eller ønske det. Jeg synes, vi generelt skal huske, at vi alle sammen er borgere, der kan diskutere fælles anliggender, og ikke kun forblive privatpersoner med individuelle interesser."

gs

Læs også

Annoncørbetalt indhold

Del artiklen

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læstelisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.