Ny byrådskandidat: Mere plads til de unge i Favrskov
Skolelærer og mor til to vil gerne i byrådet
KV 2021 Anne-Sophie Schjønning Eriksen stiller op til kommunalvalget for Det Konservative Folkeparti.
Anne-Sophie er 43 år og bor i Hadbjerg med sin mand Morten, som er selvstændig entreprenør, og deres børn, Kristoffer på 11 og Marie-Helene, 9 år, der går på Hadbjerg Skole, samt ikke mindst bomuldshunden Stella.
Hun er oprindelig fra Struer og tog til Aarhus for at læse tysk og italiensk. I 2004 blev hun uddannet cand.mag og har siden arbejdet indenfor undervisning, intern salg og studieadministration.
Anne-Sophie har en forkærlighed til sprog, særligt tysk, og formidling af sprog til unge mennesker, hvilket hun gør som folkeskolelærer i tysk og dansk på Hadsten Skole. Sideløbende er hun ved at færdiggøre merituddannelsen som lærer på VIA i Silkeborg.
Hun har siddet i menighedsrådet i Ødum-Hadbjerg Sogn, været bestyrelsesmedlem i Hadbjerg Borgerforening og er i år valgt som suppleant til skolebestyrelsen på Hadbjerg Skole.
"Jeg er ny ud i det politiske virke, men har stor lyst til at tage del i den lokale og kommunale politiske debat med det sigte at skabe en god, fornuftig og konstruktiv dialog med henblik på samarbejde på tværs af partier. Dét, mener jeg, er vejen frem, så Favrskov kan udvikle sig til at blive et endnu bedre sted at bo på tværs af aldersgrupper, bygrænser og erhverv," siger Anne-Sophie Schjønning Eriksen.
Hendes mærkesager indtil videre er:
Bedre/mere plads til de unge i Favrskov.
Øget samarbejde mellem skole, fritidstilbud, kirke og kultur.
Turisme-tiltrækning: Hvad kan vi tilbyde i Favrskov, og hvordan kan vi gøre Favrskov endnu mere attraktiv for turister.
jr