Så er storken kommet til Enslev - men hvor bliver magen af?
Storkere kendere forventer, at den stork som ankom til reden i Enslev fredag aften, er en af ynglestorkene fra 2020
ENSLEV Sidste år var Enslev på manges læber i april, fordi et par storke havde forelsket sig så meget i hinanden, at de hyggede sig stort i landsbyens storkerede.
LÆS OGSÅ - Sensation: Storkeunger i storkereden i Enslev
Desværre omkom ungerne - netop som de var kommet til verden grundet et lokalt heftigt uvejr.
LÆS OGSÅ: Enslev: Storkesensation endt i tragedie
Nu krydser landsbyens beboere plus landets kreds af storkeinteresserede alt, hvad der krydses kan, for en reprise i 2021 men for en lykkeligere afslutning.
Håbet er lysegrønt, for fredag aften ved 20 tiden landede der en stork i reden.
Sidste år ankom begge storke til Enslev 24. april.
Håber på magen
Der har været flere storke i området på det seneste, men ingen storke har været på besøg i reden. Det forventes derfor, at den stork, der nu er i storkereden, er en af ynglestorkene fra 2020, kan man læse på storkene.dk, hvor landets absolutte kendere holder hof.
”Vi håber naturligvis, at magen kommer om kort tid, så der også i år kan komme unger ud af det – og i år ser vi gerne at der også kommer unger på vingerne”, siger formand for Storkene.dk, Jess Frederiksen.
Ikke siden 1961
Ikke siden 1961 har der ynglet storke på Djursland, og i Enslev skal man helt tilbage til 1955, hvor det sidste storkepar ynglede der.
Udover storken i Enslev, er der ynglende storkepar i Smedager i Sønderjylland og i Gundsølille på Sjælland.
Enlige storke venter endnu på deres mager i Flynder i Vestjylland samt i Ganløse nordvest for København.