Byparken - Rønde Gymnasium er problemet - og løsningen

»Syddjurs Kommune har den 10. maj inviteret interesserede i Rønde til en virtuel workshop den 31. maj for at få input til leveregler for brug af fællesarealerne i Rønde, herunder af Rønde Bypark. Det hilser vi meget velkomment!
(..Eftersom det primært er elever fra Rønde Gymnasium, som anvender parken til fri leg med alkohol, bør det overvejes at bede Rønde Gymnasium om at udarbejde forslag til leveregler for de unges adfærd i parken.
Vores optegnelser viser, at det væsentligste problem med støj og svineri i Byparken kan tilskrives, at man fra Rønde Gymnasium, særligt fra Kostafdelingen, lader eleverne bruge parken som et offentligt værtshus.
I unges behov for et druksted, bliver parkens naboer gidsler. Det bliver overladt til naboerne at forsøge at løse problemerne med de unges støjende og grænseoverskridende adfærd egenhændigt. Derfor hilser vi det meget velkomment, at Syddjurs Kommune nu går foran for skabe leveregler for brug af bl.a. Rønde Bypark.
Vi ser forventningsfuldt frem til at være med til at drøfte dette på workshoppen den 31. maj, og vi vil forud for workshoppen tillade os at fremsætte følgende forslag: Eftersom det primært er elever fra Rønde Gymnasium, som anvender parken til fri leg med alkohol, bør det overvejes at bede Rønde Gymnasium om at udarbejde forslag til leveregler for de unges adfærd i parken - helst med inddragelse af eleverne.
Det tror vi på, at der kan komme noget godt ud af, og vil vise, at Rønde Gymnasium tager ansvar og del i løsningen af problemet samtidig med, at eleverne forhåbentligt bliver ekstra motiveret til at overholde de opstillede adfærdsregler.«