Det er formentlig ikke alle, der bryder sig om at blive kaldt for "en rigtig Dario". Men sådan har 23-årige Christopher Brandt fra Rungsted det slet ikke. Tværtimod.
Et af hans store forbilleder er nemlig Dario Campeotto - der har lagt navn til udtrykket "en rigtig Dario" - og når Christopher Brandt går på scenen i Ballerup Super Arena og synger sangen 'Emma' til Dansk Melodi Grand Prix den 26. februar, kan publikum godt regne med at se ham i dobbeltradet blæser med guldknapper eller lignende outfit, der leder tankerne mod gamle danske croonere.
"Jeg er stor fan af Preben Kaas, Dario Campeotto og Otto Brandenburg. De har en fed indstilling, som jeg er vild med. Altså det der med, at går den, så går den, og så snupper vi sgu? lige en pilsner og tager den derfra. Det er meget afslappet på en fed måde. De er jo nogle store drengerøve, og det sætter jeg stor pris, for det er vigtigt, at det ikke er så pisse seriøst alt sammen. Og så synes jeg selvfølgelig også, at de har lavet nogle superfede sange," fortæller Christopher Brandt, der har sunget, siden han som helt lille rendte rundt og brugte støvsugerslangen som mikrofon.
Se web-tv med Christopher Brandt HER
Ishockey eller musik
Det lå ellers ikke i kortene, at Christopher skulle være sanger. I ungdomsårene blev en stor del af fritiden nemlig brugt i Hørsholm Skøjtehal, hvor han spillede ishockey i 11 år.
"Hele min familie har spillet ishockey, og jeg blev præsenteret for det allerede som helt lille. Men på et tidspunkt måtte jeg vælge, hvad jeg ville, og det blev altså musikken, der vandt. Det har jeg ikke fortrudt på noget tidspunkt, men jeg savner sgu' at spille ishockey en gang imellem," fortæller Christopher Brandt, der i øvrigt fik sin musikalske debut ved et ishockey-stævne i Sverige, hvor han blev bedt om at synge den danske nationalsang.
Den oplevelse åbnede hans øjne for en musikalsk karriere, og siden har han blandt andet medvirket i adskillige musicals i Trommen i Hørsholm.
Se web-tv med Christopher Brandt HER
En hemmelighed
Det bliver en stor drøm, der går i opfyldelse for Christopher, når han skal optræde ved det danske Melodi Grand Prix med sangen 'Emma', som han i øvrigt har skrevet med Sisse Søby, der vandt børnenes MGP i 2001.
"Jeg var helt oppe i det røde felt, da de ringede og fortalte mig, at de havde udvalgt min sang. Det var meget overvældende, og den efterfølgende fredag inviterede jeg vennerne på Hof og Fernet Branca, men problemet var bare, at jeg ikke måtte fortælle til nogen, at jeg skulle være med i Melodi Grand Prixet, så der var ingen, der vidste, hvad vi fejrede," fortæller Christopher Brandt.
Pift af drengerøv
Det er ikke længere nogen hemmelighed, at Christopher skal deltage i Dansk Melodi Grand Prix 2011, men til gengæld er det kun meget få mennesker, der har hørt den sang, han skal optræde med.
"Men jeg kan afsløre så meget som, at det er en meget ærlig sang, der handler om at have dummet sig. Det kommer alle jo til på et eller andet tidspunkt i deres liv, og så må man jo sige undskyld - for de fleste gange ved man jo godt, at man har dummet sig. Det er en super fed popsang med et dejligt pift af drengerøv. Sangen bliver selvfølgelig leveret på min måde, men man vil helt sikkert også kunne fornemme, at jeg er stor fan af Preben Kaas, Otto Brandenburg og Dario Campeotto," siger Christopher Brandt.
Christopher elsker Melodi Grand Prix og deltager i showet for at dele sin Grand Prix-glæde med resten af Danmark - og han lover at yde sit bedste, når han går på scenen i Ballerup Super Arena.
"Jeg skal lære koreografien, men selv om det bliver forholdsvis enkelt, så skal den jo stadig sidde lige i skabet. Jeg skal være mentalt klar, så jeg kan yde 100 procent, men jeg tror også, at det handler om bare at fyre den af og ikke gøre det mere besværligt, end det er. Jeg har jo ikke prøvet det før, men jeg har tænkt mig at gribe det an på min måde og så bare give den én på kajen den 26. februar," fortæller han.
Jeg vinder
Selv om Christopher Brandt er nybegynder i Melodi Grand Prix-sammenhæng, så fejler hans selvtillid ikke noget.
"Jeg skal vinde. Det er en konkurrence, og jeg er et konkurrencemenneske. Jeg gider ikke stille op for at blive nummer to. Det kommer selvfølgelig også fra ishockey-tiden, og jeg kan ikke lide at tabe. Jeg hader faktisk at tabe, og jeg mener helt seriøst, at jeg har en rigtig god chance for at vinde det danske Melodi Grand Prix, og jeg lover, at jeg, hvis jeg vinder, vil gøre mit for at repræsentere Danmark bedst muligt ved Det Internationale Melodi Grand Prix," siger Christopher Brandt.
Desværre er statistikken ikke helt med Christopher. Han skal nemlig på scenen som nummer syv, og hvis man ser tilbage på de sidste ti års vindere, er det hele fem gange sket, at vinderen har haft startnummer ti. Med andre ord er det i den periode hvert andet år sket, at vinderen har været den sidste, der er gået på scenen.
Men det er jo bare statistik, og 23-årige Christopher Brandt fra Rungsted er ikke selv i tvivl om, at han har den ekstra Grand Prix-magi, der skal til for at hive sejren hjem.
Se web-tv med Christopher Brandt HER