Wammen er blevet far for tredje gang: Glæder sig til orlov
Tidligere Aarhus-borgmester og fungerende finansminister Nicolai Wammen (S) er blevet far igen.
»Forældre igen,« sådan starter tidligere Aarhus-borgmester Nicolai Wammen (S) et opslag på facebook.
Fredag melder den fungerende finansminister ud, at han er blevet far for tredje gang.
»Karen og jeg er så heldige, at vi er blevet forældre til endnu en fantastisk lille dreng - og Carl og Christian er blevet meget stolte storebrødre. Vi er alle fyldt med kærlighed til vores lille nye familiemedlem,« skriver Nicolai Wammen, der samtidig sender roser afsted til hustruen.
»Jeg har samtidig kæmpe beundring for Karens vilje og styrke under fødslen. Så sejt. Også en dybfølt tak til det fantastiske personale på Rigshospitalet, som på empatisk og dybt professionel vis bistod os under hele fødslen.«
Navnet på den nyfødte dreng bliver Frederik, opkaldt efter Nicolai Wammens egen far, Christian, som hedder Frederik til mellemnavn.
Glæder sig til orlov
»Den lille ny er ikke timet i forhold til den politiske dagsorden. Der er nogle ting, der er vigtigere end politik, og det er han i den grad. Vi er bare henrykte, og så må min kalender indrettes efter det,« sagde Nicolai Wammen med fast stemme til Århus Onsdag i september, da han offentliggjorde, at parret ventede barn.
Og timingen er speciel. For regeringsforhandlingerne buldrer derudaf i disse dage, men det ændrer ikke på, at fokus kommer til at være et andet sted for den nybagte far den næste tid.
»I de kommende dage vil jeg være sammen med familien, og så vender jeg på et tidspunkt tilbage til møderne med partierne. Jeg vil samtidig glæde mig helt vildt til på et senere tidspunkt at tage forældreorlov med Frederik, som jeg gjorde det med Christian.«
»Forældreorloven med Christian var ganske enkelt en af de bedste beslutninger i mit liv, og jeg glæder mig til at få samme oplevelse med Frederik,« skriver Nicolai Wammen afslutningsvist.
am