Priserne buldrer fortsat opad: Ikke set lignende i knap 40 år
Inflationen vokser fortsat herhjemme, og nye tal fra Danmarks Statistik viser en voldsom stigning i forbrugerpriserne, der ikke er set magen til siden 80'erne.
Det fortsætter med at blive dyrere at være dansker.
Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at forbrugerpriserne i april 2022 er steget med hele 6,7 procent siden samme måned året før. Det er den højeste årsstigning i priserne, der er målt i priserne siden 1984, skriver Danmarks Statistik.
I marts var priserne steget 5,4 procent set i forhold til året før, og dermed er den opadgående priskurve fortsat.
Ifølge Danmarks Statistik er det i høj grad inden for kategorien ’varer’, at priserne vokser støt; navnlig el, fødevarer, brændstof og gas trækker priserne op for april.
Har du mærket de stigende priser gøre det sværere at få budgettet til at hænge sammen?
Skriv til os på Lokalavisen her.
Fraregner man energi og ikke-forarbejdede varer er den såkaldte kerneinflation i Danmark vokset med 3,6 procent, hvor den i marts måned lå på 3,2 procent. Det er den højeste kerneinflation siden januar 1990.
sbl